Melnbaltās fotogrāfijas tehnoloģija, 1. daļa: negatīvu process

Klasiskā fotogrāfijas tehnoloģija, žargonā saukta par „slapjo“, vienas paaudzes laikā no populārākā attēlu iegūšanas veida kļuvusi par marginālu procesu, kuru mākslas koledžās jau pasniedz kā „alternatīvo fotogrāfiju“. Pilnīgi acīmredzams, ka pilnu klasiskās fototehnoloģijas ciklu ikdienā lietot varēs atļauties vairs tikai retais. Tai pat laikā pieprasījums pēc melnbaltajām filmām ir saglabājies, kas izskaidrojams ar virkni īpašībām, kas nav viegli imitējamas digitālajā fotogrāfijā.

Daudzos aspektos labākais no abām pasaulēm iegūstams, precīzi izvēloties negatīvo materiālu, pareizi to apstrādājot, un tad pārejot uz digitālu procesu: augstas izšķiršanas skenējums un bezkompromisa kvalitātes tintes izdruka.Tā kā stabils profesionāls serviss melnbalto negatīvu apstrādē neglābjami izzudīs, tiem, kas vēlas saglabāt šo iespēju, varētu būt vērtīgi pašiem apgūt klasiskās melnbaltās fotogrāfijas negatīvu procesu. Galu galā pareizi apstrādāts negatīvs adekvātos apstākļos var glabāties tikpat kā mūžīgi, dodot iespēju to izmantot vēlāk gan klasiskajā pozitīvu procesā, gan ikkatrā jaunā tehnoloģijā, kuras parādīsies nākošajās desmitgadēs.

Kursa pasniedzējs Mārcis Bendiks dalīsies savās zināšanās un pieredzē par negatīvu procesu melnbaltajā fotogrāfijā un tā pilnveidošanu, par iespējām iegūt kvalitatīvu fotomateriālu.

Kursā tiks apskatītas šādas tēmas:
– melnbalto filmu uzbūve,
– filmu apstrādes procesi,
– attīstītāju sastāvs un īpašības,
– attīstīšanas procedūras ietekme uz negatīva graudu, kontūrasumu, kontrastu un jutību,
– sensitometrijas pamati,
– tonālā un lineārā izšķiršana,
– procesa stabilitāte, prognozējamība, kontrole,
– negatīvu ilgmūžības nodrošināšana.

Tā kā sadaļā par attīstītāju sastāvu un procesiem iznāks darīšana ar ķīmiju, bet sensitometrijas sadaļā – ar matemātiku nedaudz vairāk, nekā pamatskolas kursa apjomā, dalībniekiem jābūt gataviem nedaudz atsvaidzināt respektīvās zināšanas no vidusskolas kursa.

Labākās sekmes un lielāko labumu no šīm nodarbībām varētu gūt tie dalībnieki, kuri paralēli lekcijām arī pildīs praktiskos uzdevumus, kas ietvers gan specifisku kontroltestu uzņemšanu, gan patstāvīgu filmu attīstīšanu. Protams, teorijas konspekts var izrādīties noderīgs arī kādreiz vēlāk, ja pašlaik patstāvīga negatīvu apstrāde nav iespējama.

Papildus teorētiskajām nodarbībām plānota praktiska konsultācija (kursa dalībnieku materiāla analīze), kura būs īpaši vērtīga tiem, kas paši attīstīs fotogrāfijas. Šīs nodarbības izmaksas nav iekļautas kursa cenā.

Informācija par kursu

Meistarklase
10 ak. stundas (4 nodarbības) +
Pēc pieprasījuma
1x nedēļā, 18:30 - 20:45

Pasniedzējs

Cena

Eur 195,00 (iesk. PVN)
MIMXII