Mārcis Bendiks

Pateicoties sev, draugiem, cienītājiem, labvēļiem un, protams, savu nelabvēļu īpaši pašaizliedzīgiem pūliņiem, viņš ir kļuvis par kolēģu respektētu vairāku arodu un nodarbju korifeju, par Rīgas sabiedriskās dzīves izgreznojumu, par intelektuālu autoritāti domājošajiem un dēmonisku personāžu – konspiratoriem. Mārča Bendika darītais vai teiktais, vienalga, cik tas ir vai šķiet impulsīvs, vienmēr balstās uz stabila erudīcijas un personiskas pieredzes fundamenta.

70. gados, balstoties uz savu jau skolas gados gūto pieredzi fotofilmu apstrādē un tad gūtajām pirmajām iemaņām šādu pakalpojumu sniegšanā klientiem, Mārcis Bendiks pakāpeniski izveido privātu (tajos laikos, protams, nelegālu) fotoservisu. Drīz viņš kļūst slavens profesionāļu vidū ar prasmi attīstīt krāsu diapozitīvu filmas operatīvāk un turklāt kvalitatīvāk nekā tālaika oficiālās laboratorijas. Papildus tiek strādāts arī par saviesīgu pasākumu bildētāju. Turklāt praksē iegūtās pieredzes teju vai apsēsta noslīpēšana līdz perfekcijai ļauj viņam kļūt par unikālu ekspertu un fotogrāfu konsultantu fotoķīmijas un fotoprocesa lietās, kurš par visu tā laika padomju vai VDR fotoprodukciju zina teju vairāk nekā paši ražotāji. No 1978. līdz 1989. gadam Mārcis Bendiks ir Medicīnas vēstures muzeja fotolaboratorijas vadītājs. Šajā laikā viņš pilnveido savu melnbaltās fotogrāfijas tehniku, kā arī nodrošina muzeja fotoarhīva materiālu atjaunošanu un saglabāšanu. Tāpat viņš tolaik lasa lekcijas topošajiem fotogrāfiem divgadīgā kursā VEF fotostudijā. Pēc tam seko laiks, kas veltīts biznesam un politikai.

1997. gada vasarā Mārcis Bendiks nolemj atgriezties fotogrāfijā – ne tikai kā mūsdienīga fotoķīmiskā servisa sniedzējs, bet arī pilnībā realizējoties kā uzcītīgi praktizējošs attēlu iemūžinātājs. (Agrāk viņš kādu sev vien zināmu «idejisku apsvērumu» dēļ neatzina sevi par fotogrāfu, kaut viņa veikums tika atzinīgi novērtēts.) Top SIA «FP» un izveidojas tās fotosalons «m/b darbnīca», kas sākotnēji izplata elitāros «Ilford» fotomateriālus, bet vēlāk melnbaltās fotogrāfijas radītājiem piedāvā labāko vācu, japāņu un ķīniešu (kur bez tās!) preci. Būdams melnbaltās fotogrāfijas un klasiskā (ķīmiskā) fotoprocesa fanātisks propagandists, sargātājs un attīstītājs, viņš savu «m/b darbnīcu» veido kā šīs tehnoloģijas bastionu, tomēr nenoliedzot iespējas, ko fotogrāfijai dod tās jaunais sabiedrotais – pikselis. Viņa ik gadus veidotie melnbaltie kalendāri ir Latvijas fotogrāfijas un poligrāfijas meistardarbi.

Kalendars_2015

Vienlaikus Mārcis Bendiks ir augstu respektēts konsultants jautājumos, kas skar menedžmenta un komunikāciju krustpunktus. Viņam ir sava privātprakse, taču erudīta palīdzību plaši izmanto arī citas kompānijas (ekspertīzes jomas: krīzes komunikācijas, komunikāciju stratēģijas, vadības stratēģijas, sociālpolitiskās attiecības). Padomdevēja arodā gūtos panākumus un reputāciju pats Mārcis Bendiks skaidro ar spēju izvērtēt, paplašināt un harmoniski apvienot vienotā veselumā visu savu tik daudzšķautnaino iepriekšējo zināšanu bagāžu, intelektuālo un profesionālo pieredzi.

Fotoizstādes:
2000. gada decembrī kafejnīcas «Možums» galerijā personālizstāde «Tukšošana 1x dienā» (fotogrāfiju sērija, izmantojot leģendāro filmu amatierkameru «Olympus»)
2003. gada martā Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejā personālizstāde «MB Latvija 55×55» (25 tradicionālā tehnikā radītas melnbaltās fotogrāfijas – dažādu Latvijas novadu ainavas, daļa no ainavu kolekcijas, kas tapa mērojot pa valsts novadiem gandrīz 20 000 kilometru).
2003. gada novembrī Rīgā (Mazā Pils ielā 6) mini izstāde – klasiskās melnbaltās ainavu fotogrāfijas.
2004. augustā Melngalvju namā – kolektīva fotoizstāde «Latio piedāvā: Latvijas melnbaltās fotogrāfijas klasika». Izstādē piedalās Vilnis Auziņš, Gunārs Binde, Mārcis Bendiks, Valdis Brauns, Andrejs Grants, Jānis Gleizds, Gvido Kajons, Valts Kleins, Raimo Lielbriedis, Vilhelms Mihailovskis, Inta Ruka, Egons Spuris un Leonīds Tugaļevs.
2005. gada janvārī Pastorāta kafejnīcā miniizstāde «Jaunjelgava».
2005. gada novembrī Melngalvju nama pagrabu izstāžu zālē izstāde «MB Latvija 55 x 55» (tintes izdrukā) kā ainavu projekta kopsavilkums un Mārča Bendika fotogrāfijas kolekcijas prezentācija.

Kursi

Vietnes

MIMXII